Cel podróży

Solo Khumbu

Nepal

» Podróże » Solo Khumbu

Region Solo Khumbu z doliną Dudh Kosi, zwieńczoną lodowcem Khumbu to  najbardziej znany region Himalajów Nepalu. Wiedzie od podnóży gór aż po najwyższy
szczyt Ziemi - Mt. Everest (8848m) W jego pobliżu znajdueje się też czwarty szczyt Ziemi - Lhotse (8516). Dolina jest bardzo mocno wcięta: różnice wysokości pomiędzy otaczającymi ją kolosami a dnem doliny sięgają kilku kilometrów.

Zamieszkujący dolinę Szerpowie znani są z odporności fizycznej i mniejszej wrażliwości na przebywanie na dużych wysokościach, dlatego są często wynajmowani jako tragarze przez
himalaistów. W całej dolinie nie ma transportu kołowego wszystko potrzebne do życia (łącznie z materialami budowlanymi) ich mieszkańcom jest przenoszone na grzbietach jaków lub plecach Szerpów. Aby dostać się do doliny należy dojechać do ostatniej miejscowości dokąd dochodzi transport kołowy - Jiri - i przejśc górami kilka dni.

Obecnie, po  zbudowaniu lotniska w Lukli, można przelecieć do doliny prosto z Katmandu - stolicy Nepalu. Pod Everest pozostaje conajmniej jeszcze 4 dni marszu. Lotnisko w Lukli słynie z niebezpiecznego pochylonego mocno pasa startowoego  urywającego się nagle na krawędzi doliny. Uważane jest za najbardziej niebezpieczne na świecie. Mimo że obsługuje stosunkowo niewiele pasażerów wydarzyło się na nim ponad 10 wypadków lotniczych.

Dolina jest popularna wśród turystów, którzy trekkują do bazy pod Everestem. Stojąc u stóp kolosa w ten sposób można choć poczuć oddech najwyższych gór świata i zetknąć się z ich obezwładniającą potęgą.

Ciekawostki

Okolice najwyższych szczytów Ziemi – Everestu, Lhotse, Shisha Pangmy

Całość transportu odbywa się jucznie.

Liczne buddyjskie stupy.

Miasto Namche Bazaar – stolica Szerpów

Klasztor buddyjski  w Tengboche

Oceń to miejsce: