Cel podróży

Central Park

Nowy Jork

» Podróże » Central Park

To oaza zieleni położona w centrum Manhattanu, w Nowym Jorku. Początki jego istnienia to rok 1853, kiedy to podjęto decyzję o zagospodarowaniu znajdujących się w tym obszarze terenów bagiennych. Budowa parku trwała 15 lat i wymagała ogromnego nakładu pracy.

Park został zaprojektowany w stylu angielskim. Posiada wiele rozległych łąk, kilkanaście wzgórz, jeziora, skałki, i stawy, często poprzecinane małymi lub większymi mostkami. Jego największym atutem jest jednak ogromna liczba drzew, które zasłaniają niemal całkowicie miejskie zabudowania.

Central Park jest niezwykle atrakcyjny pod względem wypoczynkowym i rekreacyjnym, również dla rodzin z dziećmi. Jest też co pozwiedzać - w parku znajduje się bowiem sporo rzeźb i pomników, wśród których najokazalszy jest pomnik króla Władysława Jagiełły. Atrakcją parku jest także słynne nowojorskie zoo.

W Central Parku stworzono specjalny system komunikacji, osobno dla pieszych i dla konnych powozów. Ta cecha sprawia, że jest on chętnie odwiedzany przez rolkarzy, biegaczy, cyklistów i ogromne rzesze pieszych. W parku można znaleźć restauracje, boiska, korty tenisowe, lodowiska i sztuczną plażę. Latem odbywają się tam liczne koncerty.

Park pełni także funkcję społeczną. Jest on miejsce asymilacji ludzi z różnych warstw społecznych, ponieważ wszyscy są w nim traktowani jednakowo.

Ciekawostki

  • ścieżki dla rolkarzy, biegaczy, pieszych, powozów
  • nowojorskie zoo
  • place zabaw dla dzieci
  • tereny rekreacyjne (boiska, korty tenisowe, lodowiska)

Oceń to miejsce: