Cel podróży

Blue Mountains

Australia

» Podróże » Blue Mountains

Góry Błękitne to pasmo górskie położone w Nowej Południowej Walii, najstarszym i najbardziej zaludnionym stanie Australii. Wchodzą w skład Wielkich Gór Wododziałowych, a swoją nazwę zawdzięczają swoją nazwę porastającym ich stoki eukaliptusom. Parujące olejki eteryczne. zawarte w liściach tych roślin, sprawiają, że z odległości kilkuset metrów góry wyglądają, jakby były przykryte lekką, niebieskawą mgłą.

W czasie australijskiej zimy (czyli najczęściej w lipcu) zdarzają się tam opady śniegu. Miejscowi wykorzystują wtedy okazję, aby w pensjonatach i hotelach ubrać choinkę i podać tradycyjną, "świąteczną" kolację.

W dawnych czasach Góry były wykorzystywane do wydobycia węgla. Pamiątką z tego czasu są istniejące do dzisiaj szyby wydobywcze oraz kolejki, obecnie wożące turystów po najciekawszych miejscach w okolicy. Na terenie Gór Błękitnych położony jest również Park Narodowy, który figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmuje on osiem rezerwatów przyrody, które stanowią malownicze kaniony i wodospady, wijące się strumyki i stare jaskinie Jenolan Caves. Jedną w większych atrakcji jest zejście po wodospadzie do wnętrza kanionu, które wymaga jednak odpowiedniego przygotowania fizycznego.

Ciekawostki

  • najwyższy szczyt – One Tree Hill (1 111 m n.p.m.)
  • największa atrakcja – Three Sisters (trzy sąsiadujące szczyty skalne)
  • Katoomba Scenic Railway – jedyna w Australii pozioma kolejka linowa
  • ponad sto odmian eukaliptusa

Oceń to miejsce: