Cel podróży

Porto

Portugalia

» Podróże » Porto

Porto to miasto portowe, które zachwyca ciepłym klimatem oraz ogromem niesamowitych zabytków. Położone u ujścia rzeki Duero (Złotej) słynne jest między innymi z wina, produkowanego w  okolicach na wschód od miasta. Symbolem miasta jest Most Ponte Dom Luis I, który łączy brzegi rzeki Douro. Pochodzi z XIX wieku i najważniejsze w jego historii jest to, że został zaprojektowany przez pracownika firmy projektanta najsłynniejszej konstrukcji stalowej  na świecie – wieży Eiffela. Jest imponującą żelazną budowlą, która zapiera dech w piersiach i symbolizuje potęgę miasta. Podobnym projektem jest nieco mniejszy Most Maria Pia.

Spacer po Porto to nieustanna wędrówka w dół i w górę, spoglądanie z wysoka na rzekę oraz podziwianie z dołu imponujących fasad kościołów i pałaców. Niemniej jednak wędrówka pośród plątaniny ciemnych uliczek Ribeiry to obowiązek każdego odwiedzającego Porto. Ribeira to  robotnicza dzielnica wpisana na listę UNESCO, niegdyś traktowana jako miejsce zamieszkania i pracy ludzi znajdujących się na niższym szczeblu drabiny społecznej, stanowi obecnie żywy i barwny, a przede wszystkim popularny turystycznie rejon. Trudno się zresztą temu dziwić, ponieważ kryje w swoim obrębie niezwykłe wąskie uliczki, ciemne przejścia oraz wysokie kamienice, nie raz pomalowane na różne kolory albo wyłożone barwnymi azulejos.

Kieliszek wina Porto jednej z tawern na nabrzeżach rzeki przy dźwiękach fado uzupełni pełnię doświadczeń klimatu tego  miasta .

Ciekawostki

  • Cais da Ribeira – nadbrzeże miasta
  • Most Ponte Dom Luis I – projektowany przez projektanta wieży Eiffela
  • Wino Porto

Oceń to miejsce: