Cel podróży

Alcatraz

Kalifornia

» Podróże » Alcatraz

Wyspa Alcatraz leży w zatoce San Francisco. Po hiszpańsku nazwę tę tłumaczy się jako „Wyspa Pelikanów”, ze względu na licznie zamieszkujące ją ptaki. Ponieważ jest ona odizolowana od lądu, a jej teren składa się głownie ze skał, w 1934 roku otwarto tam najlepiej strzeżone więzienie o zaostrzonym rygorze, gdzie przetrzymywano najsłynniejszych i najbardziej niebezpiecznych przestępców. Jednym z pierwszych przymusowych mieszkańców wyspy był Al Capone – najsłynniejszy gangster świata.

Więzienie Alcatraz słynęło z tego, że oficjalnie nie udało się z niego uciec żadnemu więźniowi. Przez to budziło strach wśród przestępców, choć odnotowano aż czternaście prób ucieczek. To także stało się powodem zainteresowania pisarzy, scenarzystów i filmowców, którzy tworzyli historię więzienia z którego nie da się uciec.

W 1963 roku więzienie zostało zamknięte ze względu na wysokie koszty utrzymania. Dzisiaj jest atrakcją przyciągającą turystów z całego świata. Można się tam zapoznać z sylwetkami najsłynniejszych więźniów, a także zobaczyć przedmioty, dzięki którym próbowali wydostać się z wyspy. Dużą popularnością cieszą się nocne wycieczki, które pokazują więzienie od jego "mrocznej strony".

Dodatkową atrakcją wyspy Alcatraz jest jej przyroda. Można tam spotkać siedliska wielu gatunków roślin i ptaków, głownie mew, które zakładają tam swoje gniazda. Zainteresowaniem cieszy się również architektura. Znajdują się tam ślady okupacji indiańskiej z 1969 roku. Można je znaleźć na przykład w ruinach małego osiedla mieszkalnego przylegającego do więzienia.

Ciekawostki

  • najsłynniejsze więzienie świata
  • nocna wycieczka po Alcatraz
  • zabudowania indiańskie
  • ciekawe gatunki ptaków

Oceń to miejsce: