Cel podróży

Meroe - مروي

Sudan

» Podróże » Meroe - مروي

Piramidy kojarzą się nam z Egiptem. To jednak w Sudanie najwięcej ich jest, państwie na południe od niego.

Najbardziej znane piramidy w Sudanie znajdują się w Meroe – starożytnym mieście w Nubii, znajdujące się pomiędzy VI a V kataraktą na Nilu, 200 km na północny wschód od stolicy Sudanu - Chartumu.

W pewnym sensie są powiązane z piramidami egipskimi,. Można powiedzieć, że nie mają wiele wspólnego z grobowcami faraonów, choćby dlatego, że są młodsze od słynnych egipskich poprzedniczek o ponad 2000 lat i miały trochę inny wygląd. Jednak za  poglądem przeciwnym przemawia zaś to, że nie byłoby ich, gdyby wcześniej nie powstały egipskie. Budowa sudańskich piramid zaczęła się bowiem, gdy władcy leżącego tam królestwa Napata podbili Egipt pod koniec VIII w. p.n.e. i zobaczyli grobowce dawnych królów Egiptu.

Władza Napaty nad Egiptem trwała tylko kilkadziesiąt lat, ale wprowadzony w Sudanie zwyczaj budowy piramid przetrwał wiele stuleci, podczas których postawiono ich około 220, czyli o sto więcej niż w Egipcie. Najbardziej imponujący kompleks sudańskich piramid powstał w Meroe między 270 rokiem p.n.e. a 350 r. n.e.

Piramidy z Meroe były jednak znacznie skromniejsze od egipskich. Najwyższe miały 20-24 m wysokości, a w dodatku ich ściany wznosiły się pod bardzo stromym kątem, przez co miały dużo mniejszą kubaturę, niż egipskie o tej samej wysokości.

Na pewno nie jest bez znaczenia to fakt, iż w przeciwieństwie do zwiedzania egipskich kolosów możemy mieć pewność że zwiedzimy je sami , a nie w tłumie innych  turystów. Turyści są tu nadal rzadkością.

Ciekawostki

  • Leżą pośrodku pustyni, powoli zasypywane przez piasek.
  • Powstały ok 4 wieku pne.
  • Dużo mniejsze niż egipskie, ale tysiące razy mniej odwiedzane.

 

Oceń to miejsce: