Cel podróży

Glacier Bay

Alaska

» Podróże » Glacier Bay

Zatoka Lodowców, bo tak brzmi polska nazwa tego bajkowego miejsca, leży u wybrzeży Ameryki Północnej, a dokładniej na Alasce, w górach Świętego Eliasza. Jest to park narodowy, który przyciąga rzesze turystów niezwykłymi formacjami lodowców.

Aby zwiedzić Zatokę wystarczy wsiąść na statek wycieczkowy płynący z Glacier Bay Lodge. Przepływa on pośród cieśnin, fiordów i wysepek. W czasie rejsu można podziwiać wiele lodowców o różnych barwach: bloki z dużą ilością baniek powietrza są białe, lód zgnieciony pod potężnym ciśnieniem jest mocno niebieski, a bryły z zatopionym w lodzie materiałem morenowym posiadają ciemne smugi. A wszystko to w niezliczonych kształtach lśni w zmieniającym się oświetleniu. Gdy wpływa się w głąb zatoki znikają lasy świerkowe, a zaczynają pojawiać się drzewa, takie jak wierzba czy olcha. Na nagich zboczach górskich rosną fioletowe wierzbówki. Natomiast w pobliżu lodowca można spotkać jedynie mchy i porosty. W dolinach Zatoki Lodowców prowadzą życie niedźwiedzie i łosie, a wyżej kozły śnieżne.

Dodatkową atrakcją Zatoki są jeziora polodowcowe, ośnieżone pasma górskie, głębokie fiordy oraz jeziora słodkowodne. W 1995 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • rejs statkiem wycieczkowym
  • kolorowe formacje lodowcowe
  • spotkania ze zwierzętami

Oceń to miejsce: