Cel podróży

Pamir Highway

Tadżykistan

» Podróże » Pamir Highway

Słynna droga poprowadzona na znacznym odcinku 'Jedwabnego Szlaku' przez Pamir (zwany także Dachem Świata) i TienShan. Jest to druga co do wysokosci międzynarodowa droga na świecie - w najwyższym punkcie sięga wysokości 4655m. Przez większą swą część wiedzie przez pustynny górski płaskowyż Pamiru na wysokości powyżej 3000m.

Pod tą nazwa określa się drogę wiodąca od Termiz w Afganistanie do KaraBałta w Kirgizji. Przebiega przez terytorium Tadżykistanu i Kirgizji, ale część wiedzie po granicy z Afganistanem wzdłuż rzeki Pandż, a z wielu miejsc można zobaczyć góry znajdujące się już na terenie Chin i Pakistanu.

Zbudowana przez Sowietów w latach 30 ubiegłego wieku droga jest obecnie zniszczonym traktem, jednak w znacznej częsci pokryta zniszczonym asfaltem. Ze względu na ubogość tras komunikacyjnych częsciowo przebiega historycznym traktem Jedwabnego Szlaku.

Wzdłuż drogi na terenie Tadżykistanu ciągnie się na długości prawie dwustu kliometrów płot z drugu kolczastego (słynna sowiecka 'sistema') odgradzający ziemie bylego Związku Radzeckiego od Chin i Afganistanu. Płot był pod napieciem, a jego słupki były wykonane z niedostępnego całkowicie w Pamirze drewna.

Uzyskaj wizę pod tym linkiem

Ciekawostki

  • Zapierające dech w piersiach widoki
  • Wysokośc drogi – powyżej 4500m npm
  • Otaczające góry – powyżej 7200 m
  • Słone jeziora
  • Najdłuższy płot z drutu kolczastego zbudowany przez Sowietów

Oceń to miejsce: