Cel podróży

Snowdonia

Walia

» Podróże » Snowdonia

Pełna nazwa tego malowniczego miejsca to Park Narodowy Snowdonia. Leży on w północnej części Walii na terenie dwóch hrabstw – Conwy i Gwynedd. Walijczycy nazywają ten park Eryri. Jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w Wielkiej Brytanii.

Park Snowdonia powstał w 1951 roku. Jego nazwa pochodzi od najwyższej góry Walii, Snowdon. Jego bogactwo i piękno przyrodnicze czyni go doskonałym miejscem pieszych wędrówek. Amatorzy wspinaczek górskich wybierają obszary górzyste, ze częstym zamiarem zdobycia szczytu Snowdon. Skalisty, efektownie prezentujący się masyw stoi u podstaw legendy o królu Arturze (i to dosłownie - ponoć na dnie jeziora, u podnóża góry spoczywa święty miecz Excalibur). Na szczyt prowadzi wiele szlaków, niektóre z nich wiodą wśród malowniczych jezior. Na szczyt można także wjechać kolejką Snowdon Mountain Railway – jedyną w Wielkiej Brytanii kolejką zębatą, która istnieje tu już od 1896 roku. Dodatkową atrakcją parku jest możliwość eksploracji położonych w nim jaskiń, a także przejście labiryntem króla Artura.

Park narodowy przyciąga rzesze turystów licznymi dolinami, wodospadami, jeziorami i ogromnymi pastwiskami. Nie brakuje tu również zamków, twierdz i warowni z epoki średniowiecza. Szczególną atrakcją są owce, które pojawiają się tu niemal wszędzie, i często niespodziewanie wchodzą turystom pod nogi.

Ciekawostki

  • szczyt Snowdon
  • kolejka wąskotorowa Snowdon Mountain Railway
  • Labirynt Króla Artura
  • Beware of the sheeps!

Oceń to miejsce: