Cel podróży

Antelope Canyon

Arizona

» Podróże » Antelope Canyon

Kanion Antylopy to tak zwany kanion szczelinowy, znajdujący się na terenie rezerwatu plemienia Navajo w stanie Arizona w USA. Powstawał miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne - nagłe zalewanie niżej położonych terenów przez wody naniesione przez burze i gwałtowne opady.

Kanion dzieli się na dwie części - Lower Antelope Canyon oraz Upper Antelope Canyon. Pierwsza cześć znajduje się całkowicie pod ziemią, w pobliżu Jeziora Powella. Schodzi się do niej po stalowych drabinkach. Natomiast druga część położona jest nad ziemią i nie wymaga wspinaczki, ale trzeba do niej dojechać samochodem.

Wjazd na teren kanionu wymaga zgody indian z plemienia Navajo, którzy troszczą się o ochronę tego miejsca. W praktyce jest to kilkudolarowa opłata. Indianie przygotowują wycieczki do obu części kanionu z uprawnionymi przewodnikami. Samemu nie wolno tam schodzić ze względów bezpieczeństwa - gdy zaczyna padać kanion bardzo szybko napełnia się wodą.

Najlepszą porą na zwiedzanie kanionu są godziny poranne. Wtedy wpadające z góry światło słoneczne tworzy w korytarzach i grotach fantastyczne słupy świetlne przypominające wodospady. A odbijając się od pofalowanych ścian stwarza niezwykłe spektakle świetlne, mieniące się barwami. Dlatego Kanion Antylopy to raj dla amatorów fotografii z całego świata.

Ciekawostki

  • pofalowane formacje skalne
  • spektakle świetlne
  • wpadające słupy słońca

Oceń to miejsce: