Cel podróży

Ladakh & Zanskar - ལ་དྭགས་

Indie

» Podróże » Ladakh & Zanskar - ལ་དྭགས་

Ladakh i Zanskar to dawne buddyjskie królestwa leżące po północnej stronie Himalajów (w płn.-zach. części Indii). Krajobrazowo i kulturowo rejon ten jest bardzo zbliżony do  (leżacego na wschód na terenie Chin) Tybetu, stąd popularne określenie: Mały Tybet. Dotarcie do nich drogą lądową jest możliwe tylko od wiosny do wczesnej jesieni. Jedyne drogi dojazdowe (z Manali i Śrinagaru) sięgają przełeczy powyżej 5000 m npm.

Krajbobrazy księstw są wyjątkowe. Suche góry (sięgające 6000m npm) o ciekawych kształtach i różnobarwnych skałach są pozbawione roślinności, a oazy zieleni spotyka się tylko w dolinach rzek. Nad malowniczymi wioskami zamieszkałymi przez ludzi o tybetańskich rysach górują biało-ceglaste klasztory lamajskie zwane gompami. Poniżej pośród zielonych pól jęczmienia i niewielkich sadów morelowych porozrzucane są pomalowane na biało gliniane domy o płaskich dachach, na których suszy się siano, morele, pieczołowicie zbierane na opał drewno i odchody zwierząt. Krajobraz dopełniają liczne stupy buddyjskie (czorteny) i długie murki modlitewne mani.

Po tybetańsku ‘La’ to przełęcz, ‘dakh’ – wiele. Nazwa Ladakhu tego dawnego himalajskiego królestwa oddaje charakter krajobrazu: morze pustynnych gór, w które wdarła się rzeka Indus tworząc zielone oazy zamieszkałe przez pracowitych i pogodnych Tybetańczyków. Stolicą Ladakhu jest 30-tysięczne miasto Leh leżące na wysokości ok. 3500 m n.p.m. Tu krzyżowały się niegdyś odnogi „jedwabnego szlaku”.
Byłe buddyjskie królestwo Zanskar leżące u podnóża głównego pasma w indyjskich Himalajach, w dolinie rzeki Zanskar jest bardziej odcięte od świata niż Ladakh. Dzięki temu tybetańska kultura i tutejsze tradycje nie zmieniły się od wieków. Wioski znajdują się na wysokości 4000 m npm. i powyżej co sprawia, że życie tutaj jest bardzo trudne. Zanskar też ma swoją „stolicę” – maleńkie miasteczko Padum leżące u podnóża sześciotysięcznych szczytów w głównej grani Himalajów.   Do Zanskaru dociera jeszcze mnije turystów niż do Ladakhu - pierwsza  i zarazem jedyna droga wgłąb  Zanskaru została zbudowana dopiero w 1980 roku,ale większośc wiosek i klasztorów jest osiągalna wyłacznie pieszo.

Prócz zdjęć w GALERII (pod filmem) poniżej zapraszamy do obejrzenia filmu wyjazdu RightNow do Himalajów Indii i jak wyglądają  drogi w tych najwyższych górach naszej planety. .

Ciekawostki

  • Wjazd na najwyżej połażoną droge świata Khardung-La (5359m)
  • Niezniszczona przez wspólczesną cywilizację kultura tybetańska
  • Wspaniałe mozliwości trekkingu
  • Stupy, gompy czorteny – czyli monumenty buddyjskie w kształcie czaszy
  • Kamienie mani z wypisanymi mantrami

Oceń to miejsce: