» Historia naszej szkoły

Historia naszej szkoły


Rok 1992 - narodziny szkoły

Wówczas,  w zamyśle  Rafała Żurkowskiego - właściciela i założyciela Right Now -  zrodził się pomysł  założenia szkoły językowej, otwartej na słuchaczy, którzy nie będą odwlekali nauki języka na później, bo wiedzą, że angielski jest im potrzebny … right now… czyli od zaraz, natychmiast, już…
Zwłaszcza, że znajomość angielskiego w Polsce po upadku komunizmu była praktycznie żadna. Wszyscy dotąd uczyli się rosyjskiego, a nagle chcieli poznać język Zachodu.

Nasza szkoła powstała wtedy jako jedna z pierwszych szkół językowych w Polsce po 1989 r. Działalność rozpoczęła w Żorach, gdzie obecnie prowadzimy trzy filie. Wtedy jednak Right Now  składało się z  jednej niewielkiej salki, która już po kilku miesiącach działalności przestała mieścić rosnące grono kursantów. I tak dochodziły kolejne sale, budynki, nowi nauczyciele, a przede wszystkim nowi kursanci.  Po dwóch latach Right Now rozrosło się do 7 sal w 4 różnych lokalizacjach Żor.

 

Rok 1993  - pierwszy native speaker w Żorach i na Śląsku

Coś ,co jest obecnie standardem, na początku lat 90tych ubiegłego wieku było niesłychaną nowinką.  Right Now zatrudniło PIERWSZEGO  w województwi śląskim nauczyciela z kraju anglojęzycznego. tzw native speaker'a.

 

Rok 1997 – przenosiny do budynku na ul. Pszczyńskiej

Prawie stuletnia zabytkowa żorska kamienica staje się główną siedzibą szkoły i pozostałą nią przez 23 lata - do stycznia 2020.

rightnow04a31

 

Rok 1998  - wielki boom na angielski

W tym jednym tylko roku w niewielkich Żorach w jednym budynku uczyło się ponad 800 kursantów. To rekordowa liczba jak dotąd w skali kraju  biorąc pod uwagę stosunek liczby naszych słuchaczy do ilości (niewiele ponad 60 tysięcy) mieszkańców takiego miasta  jakim są Żory.

Rok 1999 – zaczynamy uczyć niemieckiego

Mimo że na początku nazywaliśmy się Centrum Języka Angielskiego  -poszerzamy naszą ofertę językową o język niemiecki, choć język angielski nadal pozostaje naszą specjalnością.

Rok 2000 – wydajemy nasze firmowe CD

Płyta CD, która jest pomocna w nauce języka angielskiego zawiera treści czytane przez amerykańskiego lektora m.in. techniki nauki języka obcego, żarty, krótkie opowiadania, utwory muzyczne oraz listę czasowników nieregularnych. Płyty stały się bardzo popularne wśród uczniów i sympatyków szkoły, więc rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Część materiałów z tej płyty można znaleźć tutaj.

Obraz 002


Rok 2001 – dwie nowe filie i znacznie poszerzona oferta

Powstają nowe filie Right Now:

- w Jastrzębiu-Zdroju 

 

- kolejna w Żorach na ul. Kościuszki

rightnow13

- rozszerzenie oferty o nowośc w tych czasach: KURSY DLA PRZEDSZKOLAKÓW.

Rok 2003 – otwarcie filii w Dąbrowie Górniczej

To już poza siedzibą główną trzecia filia naszej szkoły. Sieć szkół pod logiem RIGHT NOW się rozrasta. Stajemy się dzięki temu jedną z największych szkół językowych w Polsce będąca pod jednym nadzorem (czyli szkołą nie będącą siecią franczyzową).

Rok 2005 - pierwsze Letnie Warsztaty Językowe i Pikniki Artystyczno Językowe

 

Rok 2006 – jako jedna z pierwszych szkół wprowadzamy e-dziennik i serwerową bazę danych.

 

Rok 2007 –15-lecie istnienia RIGHT NOW: pierwsze DYKTANDO JĘZYKOWE w Żorach i  wizyta Kevina Aistona 

Jako pierwsi w Żorach zorganizowaliśmy Dyktando Językowe, które zostało podyktowane ponad 600 uczestnikom wypełniającym żorskie kino po brzegi, przez Kevina Aistona – brytyjską gwiazdę w popularnych polskich programach telewizyjnych. Uczestnicy mogli przekonać się na ile rozumieją i potrafią napisać tekst mówiony przez rodowitego Brytyjczyka.  Oprócz dyktanda były wspomnienia, program artystyczny i  jubileuszowy tort.

kevin07_02

 

 

Rok 2007 –  pierwszy RIGHT SONG NOW - Przegląd Piosenki Anglojęzycznej

W tym roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy RIGHT SONG NOW - Przegląd Piosenki Anglojęzycznej. To organizowany co 2 lat festiwal dla młodych wykonawców, śpiewających utwory anglojęzyczne. Oceniana jest nie tylko warstwa muzyczna, ale poprawność językowa. Obecnie stanowi to ważny punkt w kalendarzu imprez muzycznych Żor. (więcej tutaj).

 

Rok 2008 – jesteśmy pionierami w wyposażaniu naszych klas w tablice multimedialne w szkole - wówczas nowośc na rynku edukacyjnym

 

Rok 2010 – znów pioniersko wprowadzamy język hiszpański

 

Rok 2011 – nagroda Phoenix Sariensis dla Right Now

phoenix

W 19-tym roku naszej działalności nasza działalność edukacyjna została doceniona i odebraliśmy z rąk Prezydenta Miasta Żory prestiżową nagrodę Phoenix Sariensis .Nagroda przyznawana jest instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom itp. oraz osobom szczególnie zasłużonym dla miasta oraz jego promocji w kraju i za granicą. Z wielu ankiet przeprowadzanych wśród kursantów wynika, że przy wyborze szkoły językowej ogromne znaczenie ma dla nich dobre imię szkoły wśród Żorzan, jej rozpoznawalność i wieloletnia działalność na żorskim rynku oświatowym, ale  przede wszystkim jej skuteczność (więcej tutaj).

Od początku istnienia i  nadal staramy się wypromować Żory tak, by zachęcić ich do przyjazdu do niewielkiego miasta, o którego istnieniu wcześniej  nawet nie wiedzieli. W momencie otrzymania nagrody w ciągu prawie 20 lat istnienia uczyło w szkole 27 anglojęzycznych lektorów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Singapuru, Australii, Malty i Nigerii. Przyjeżdżając większość z nich niewiele wiedziała nawet o Polsce, ale praca w RIGHT NOW i pobyt w Żorach okazał się dla nich na tyle atrakcyjny, że większość  z nich przedłużyło pierwotny kontrakt, a kilku  z nich osiedliło się w Polsce na stałe lub związało się z ludźmi, których nauczali. To promocja naszej szkoły, ale i miasta, dlatego otrzymanie tej nagrody to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie motywujące do dalszej solidnej pracy.

Rok 2012 –  Wielki Test Językowy w 20. roku działalności

Na 20. jubileusz przygotowaliśmy dla wszystkich żorzan swoiste wyzwanie językowe – zorganizowaliśmy w naszym mieście  WIELKI TEST JĘZYKA ANGIELSKIEGO -  ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, które odbyło się w tym samym czasie w kilkudziesięciu miastach Polski (zdjęcia tutaj).Szkoła językowa RIGHT NOW postanowiła dołączyć do akcji testowania Polaków jako organizator lokalny - chcemy promować naukę języka angielskiego, umożliwić mieszkańcom bezpłatne sprawdzenie kompetencji języka angielskiego oraz pochwalić się, że  Żory znają angielski.

W tym samym roku ruszyliśmy również z akcją ENGLISH SPOKEN HERE, która polega na przeprowadzaniu monitoringu możliwości porozumienia się w języku angielskim w sklepach, urzędach i  punktach usługowych w Żorach oraz odpowiednim oznakowaniu „komunikatywnych” miejsc. Ma to ułatwić obcokrajowcom, którzy odwiedzają lub coraz częściej zamieszkują Żory, znalezienie w mieście miejsc, gdzie mogą porozumieć się w obcym języku.

20lecie16

 

 

Rok 2013 – promujemy aktywne lato z angielskim

Po raz pierwszy organizujemy wakacyjne półkolonie językowe RIGHT HOLIDAYS NOW. Korzysta z nich kilkadziesiąt dzieci do lat 12, które udowadniają że wakacyjny wypoczynek można w przyjemny i ciekawy sposób powiązać z nauką języka „mimochodem” wciągniętego w bogaty repertuar zabaw i różnorakich sportowo-artystyczno-kulturowych aktywności.


Rok 2017 - ćwierć wieku Right Now! Uczymy już 25 lat.

Czas leci szybko i sami nie mozemy w to uwierzyć, ale działamy już 25lat! Za nami dziesiatki tysięcy godzin lekcji, tysiące słuchaczy i satysfakcja z zadowolenia klientów.
Jesteśmy nadal silni wobec rosnącej konkurencji i wciąz  od wielu już lat możemy się poszczycić rosnącą, już ponad 95-procentową wskaźnikiem zapisów z poleceń obecnych lub byłych kursantów, których przez szkołę przewinęło się już ponad 15 tysięcy. Taka rekomendacja naszych klientów to dla nas najcenniejszy skarb.  Czas wystawił nam najwyższą ocenę - zaufanie klientow.

Rok 2017 - otwieramy kolejną piąta placówkę: w Żorach - Roju.

Rok 2017 - nasza strona internetowa wśród najlepszych stron w Polsce

Nasza witryna internetowa, którą Państwo akurat oglądają  znalazła się wśrod 10 najlepszych stron  szkół językowych w Polsce  o czym można poczytać tutaj.

 

Rok 2018 - nasza szkoła jako jedna z 25 szkół w Polsce wymieniona w ksiązce dla chcących uczyć za granicą native speaker'ów. 

Nasza szkoła jako jedna z 25 stu szkół językowych w Polsce znalazła się w 'biblii' dla uczących języka angielskiego za granicą - kultowej książce Susan Griffith: Teaching English Abroad, corocznie aktualizowanej . Żory są najmniejszym wśród wszystkich miast jakie znalazły się w książce,  w których wyróżniono szkoły językowe odznaczające się najwyższą jakością usług.  Nasze miasto znalazło się tam właśnie dzięki niesłabnącej renomie RIGHT NOW.

Rok 2019 -  rusza budowa głównego oddziału szkoły w ścisłym centrum Żor. 

Relacja do obejrzenia  TUTAJ

 

Rok 2020 - przeprowadzka do nowej siedziby.

Opuszczamy wynajmowany od 23 lat budynek w Żorach na ulicy Pszczyńskiej i  po niecałych 10 miesiącach budowy przeprowadzamy centralę   szkoły do pachnącego nowością budynku przy ulicy Centralnej 15.
Relacja z  otwarcia nowej siedziby TUTAJ
A galeria zdjęc jest  POD TYM LINKIEMA tu krótki filmik ukazujący jak powstawała nasza siedziba

 

 

 

Weszliśmy w następne ćwierćwiecze naszej bogatej historii.
I z  radością więc  możemy stwierdzić, że  RIGHT NOW to niezmiennie rozpoznawalna marka – to jakość łącząca innowację i tradycję. Takie zaufanie klientów to wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie, by nieprzerwanie dbać o wysoki poziom i skuteczność naszych kursów.

 

Uczymy języków obcych, ale u nas przestaną one być dla Państwa obce. 

Zapraszamy do naszej szkoły!