» 25 lat razem!

25 lat razem!

 • Rok 1992 – narodziny szkoły

Wówczas,  w zamyśle  Rafała Żurkowskiego - właściciela i założyciela Right Now -  zrodził się pomysł  założenia szkoły językowej, otwartej na słuchaczy, którzy nie będą odwlekali nauki języka na później, bo wiedzą, że angielski jest im potrzebny … right now… czyli od zaraz, natychmiast, już…
Zwłaszcza, że znajomość angielskiego w Polsce po upadku komunizmu była praktycznie żadna. Wszyscy dotąd uczyli się rosyjskiego, a nagle chcieli poznać język Zachodu.

Nasza szkoła powstała wtedy jako jedna z pierwszych szkół językowych w Polsce po 1989 r. Działalność rozpoczęła w Żorach, gdzie obecnie prowadzimy trzy filie. Wtedy jednak Right Now  składało się z  jednej niewielkiej salki, która już po kilku miesiącach działalności przestała mieścić rosnące grono kursantów. I tak dochodziły kolejne sale, budynki, nowi nauczyciele, a przede wszystkim nowi kursanci.  Po dwóch latach Right Now rozrosło się do 7 sal w 4 różnych lokalizacjach Żor.

 • Rok 1993  - pierwszy native speaker w Żorach i na Śląsku

Coś co jest obecnie standardem, na początku lat 90tych ubiegłego wieku było niesłychaną nowinką.  Right Now zatrudniło PIERWSZEGO  w województwi śląskim nauczyciela z kraju anglojęzycznego. tzw native speaker'a.

 • Rok 1996  - wielki boom na angielski

W tym jednym tylko roku w niewielkich Żorach uczyło się prawie 800 kursantów. To rekordowa liczba jak dotąd w skali kraju  biorąc pod uwagę stosunek liczby naszych słuchaczy do ilości (niewiele ponad 60 tysięcy) mieszkańców takiego miasta  jakim są Żory.

Głównymi klientami byli dorośli, dla których był to zazwyczaj pierwszy kontakt z angielskim. Natomiast kursy dla dzieci ze szkół podstawowych stanowiły niewielki wycinek oferty - angielski dopiero rozpoczął zdobywanie rynku językowego. Nauka angielskiego w szkołach państwowych była nadal rzadkością, a popyt znacznie przewyższał podaż. Kursy angielskiego dla dzieci przedszkolnych natomiast, nie były jeszcze obecne na rynku językowym.

 

 • Rok 1997 – przenosiny do budynku na ul. Pszczyńskiej

Prawie stuletnia zabytkowa żorska kamienica staje się główną siedzibą szkoły i pozostaje nią do dziś.

rightnow04a31

 

 • Rok 1998 – zaczynamy uczyć niemieckiego

Poszerzamy naszą ofertę językową o język niemiecki, choć język angielski nadal pozostaje naszą specjalnością

 

 • Rok 2000 – wydajemy nasze firmowe CD

Płyta CD, która jest pomocna w nauce języka angielskiego zawiera treści czytane przez amerykańskiego lektora m.in. techniki nauki języka obcego, żarty, krótkie opowiadania, utwory muzyczne oraz listę czasowników nieregularnych. Płyty stały się bardzo popularne wśród uczniów i sympatyków szkoły, więc rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Część materiałów z tej płyty można znaleźć tutaj.

Obraz 002

 

 • Rok 2001 – dwie nowe filie i znacznie poszerzona oferta

Powstają nowe filie Right Now:

- w Jastrzębiu-Zdroju 

rightnow49

- kolejna w Żorach na ul. Kościuszki

rightnow13

Jednocześnie znacznie poszerzamy naszą ofertę:

- MAŁE GRUPY

W nowej żorskiej filii jako pierwsi w mieście otwieramy naprawdę małe- max. 6-osobowe grupy, gdyż zauważyliśmy potrzebę udostępnienia słuchaczom możliwości wzmożonej konwersacji w czasie zajęć oraz konieczność zminimalizowania stresu związanego z wypowiadaniem się w większej grupie osób. A to właśnie mówienie jest najtrudniejszą i jednocześnie najbardziej stresującą umiejętnością, którą słuchacze muszą opanować.

- DODATKOWE PORY KURSÓW

Do oferty wkraczają kursy intensywne, przedpołudniowe oraz weekendowe, aby trafić w potrzeby potencjalnych klientów.

- KURSY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

I kolejna nowość! Otwieramy swoje podwoje dla przedszkolaków – od tego momentu już 4-latki mogą uczestniczyć w naszych specjalnie dostosowanych zajęciach, by od najmłodszych lat osłuchiwać się z obcym językiem i oswajać to co wydaje się obce.

 

 • Rok 2003 – otwarcie filii w Dąbrowie Górniczej

To już poza siedzibą główną trzecia filia naszej szkoły. Sieć szkół pod logiem RIGHT NOW się rozrasta. Stajemy się dzięki temu jedną z największych szkół językowych w Polsce będąca pod jednym nadzorem (czyli szkołą nie będącą siecią franczyzową).

 

 • Rok 2005 - Letnie Warsztaty Językowe i Pikniki Artystyczno Językowe

Od tego roku w siedzibie Stowarzyszenia Artystycznego ŻORY szkoła prowadziła Letnie Warsztaty Językowe dla żorskich dzieci chcących aktywnie spędzić czas z językiem angielskim w czasie przerwy wakacyjnej oraz organizowała wspólnie ze Stowarzyszeniem Artystycznym ŻORY Pikniki Artystyczno-Językowe dla mieszkańców Żor, w czasie których mogli oni zapoznać się z kulturą i tradycją różnych krajów anglojęzycznych, których przedstawiciele uczyli w danym czasie w RIGHT NOW.

 

 • Rok 2006 – wprowadzenie e-dziennika

W tym roku połączyliśmy sieciowo nasze szkoły i po dokonaniu kompleksowej komputeryzacji uruchomiliśmy w pełni funkcjonalny sekretariat internetowy dla słuchaczy i lektorów. Z tą funkcjonalnością również byliśmy pierwsi w miastach, gdzie działamy. Wirtualny dostęp do obsługi kursów to również swoisty e-dziennik, pozwalający szybko, wygodnie i łatwo sprawdzić zakres przerobionego materiału, frekwencję, postępy, płatności oraz dający możliwość łatwej komunikacji z biurami szkoły, lektorami, a nawet innymi kursantami w grupie.

 

 • Rok 2007 –  pierwsze DYKTANDO JĘZYKOWE w Żorach na 15-lecie istnienia RIGHT NOW - wizyta Kevina Aistona 

Jako pierwsi w Żorach zorganizowaliśmy Dyktando Językowe, które zostało podyktowane ponad 600 uczestnikom wypełniającym żorskie kino po brzegi, przez Kevina Aistona – brytyjską gwiazdę w popularnych polskich programach jak Kocham Cię Polsko! Uczestnicy mogli przekonać się na ile rozumieją i potrafią napisać tekst mówiony przez rodowitego Brytyjczyka.  Oprócz dyktanda były wspomnienia, program artystyczny i  jubileuszowy tort! Time flies…

kevin07_02

 

 • Rok 2007 –  pierwszy RIGHT SONG NOW - Przegląd Piosenki Anglojęzycznej

W tym roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy RIGHT SONG NOW - Przegląd Piosenki Anglojęzycznej. To organizowany co 2 lat festiwal dla młodych wykonawców, śpiewających utwory anglojęzyczne. Oceniana jest nie tylko warstwa muzyczna, ale poprawność językowa. Obecnie stanowi to ważny punkt w kalendarzu imprez muzycznych Żor. Podczas ostatniej 5. edycji w wzięło udział około stu uczestników  z Żor i okolicznych miast i miejscowości (więcej tutaj).

3rsn (13)

 

 • Rok 2008 – tablice multimedialne w szkole

Jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadziliśmy   najnowsze  wówczas osiągnięcie techniki prezentacji jakim są  tablice interaktywne i projektory (obecnie po 9 latach mamy ich już 16), które stały się dla nas absolutną podstawą do prowadzenia lekcji językowych. Najnowocześniejsze oprogramowania do używanych przez nas podręczników oraz nieograniczony dostęp do zasobów internetowych w każdej sali sprawia, że lekcje szczególnie dla dzieci i młodzieży stały się jeszcze bardziej atrakcyjne i skuteczne.

 

 • Rok 2010 – wprowadzamy język hiszpański

Drugi poza angielskim najbardziej używany język świata wchodzi do naszej regularnej oferty kursowej. Co więcej mamy amerykańskich lektorów posługujących się hiszpańskim jako językiem ojczystym. Nie uczymy jednak innych języków, gdyż wychodzimy z założenia, że w tego typu działalności najważniejsza jest wysoka specjalizacja, a co za tym idzie profesjonalizm i skuteczność.

 

 • Rok 2011 – nagroda Phoenix Sariensis

W 19-tym roku naszej działalności nasza działalność edukacyjna została doceniona i odebraliśmy z rąk Prezydenta Miasta Żory prestiżową nagrodę Phoenix Sariensis .Nagroda przyznawana jest instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom itp. oraz osobom szczególnie zasłużonym dla miasta oraz jego promocji w kraju i za granicą. Z wielu ankiet przeprowadzanych wśród kursantów wynika, że przy wyborze szkoły językowej ogromne znaczenie ma dla nich dobre imię szkoły wśród Żorzan, jej rozpoznawalność i wieloletnia działalność na żorskim rynku oświatowym, ale chyba przede wszystkim jej skuteczność (więcej tutaj).

Dla naszej szkoły pracuje rokrocznie do 50 lektorów polskich oraz ok. 4-5 obcokrajowców z różnych krajów anglojęzycznych. Right Now jako pierwsza szkoła w województwie w 1994 roku  zatrudniała już tzw. native speakerów,  co w latach 90 tych było dużą rzadkością. Od początku istnienia i  nadal staramy się wypromować Żory tak, by zachęcić ich do przyjazdu do niewielkiego miasta, o którego istnieniu wcześniej  nawet nie wiedzieli. W momencie otrzymania nagrody w ciągu prawie 20 lat istnienia uczyło w szkole 27 anglojęzycznych lektorów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Singapuru, Australii, Malty i Nigerii. Przyjeżdżając większość z nich niewiele wiedziała nawet o Polsce, ale praca w RIGHT NOW i pobyt w Żorach okazał się dla nich na tyle atrakcyjny, że większość  z nich przedłużyło pierwotny kontrakt, a kilku  z nich osiedliło się w Polsce na stałe lub związało się z ludźmi, których nauczali. To promocja naszej szkoły, ale i miasta, dlatego otrzymanie tej nagrody to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie motywujące do dalszej solidnej pracy.

phoenix

 

 • Rok 2012 –  Wielki Test Językowy w 20 roku działalności

Na 20. jubileusz przygotowaliśmy dla wszystkich żorzan swoiste wyzwanie językowe – zorganizowaliśmy w naszym mieście  WIELKI TEST JĘZYKA ANGIELSKIEGO -  ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, które odbyło się w tym samym czasie w kilkudziesięciu miastach Polski (zdjęcia tutaj).Szkoła językowa RIGHT NOW postanowiła dołączyć do akcji testowania Polaków jako organizator lokalny - chcemy promować naukę języka angielskiego, umożliwić mieszkańcom bezpłatne sprawdzenie kompetencji języka angielskiego oraz pochwalić się, że  Żory znają angielski.

W tym samym roku ruszyliśmy również z akcją ENGLISH SPOKEN HERE, która polega na przeprowadzaniu monitu możliwości porozumienia się w języku angielskim w sklepach, urzędach i  punktach usługowych w Żorach oraz odpowiednim oznakowaniu „komunikatywnych” miejsc. Ma to ułatwić obcokrajowcom, którzy odwiedzają lub coraz częściej zamieszkują Żory, znalezienie w mieście miejsc, gdzie mogą porozumieć się w obcym języku.

20lecie16

 

 • Rok 2013 – promujemy aktywne lato z angielskim

Po raz pierwszy organizujemy wakacyjne półkolonie językowe RIGHT HOLIDAYS NOW. Korzysta z nich kilkadziesiąt dzieci do lat 12, które udowadniają że wakacyjny wypoczynek można w przyjemny i ciekawy sposób powiązać z nauką języka „mimochodem” wciągniętego w bogaty repertuar zabaw i różnorakich sportowo-artystyczno-kulturowych aktywności.

 

 • Rok 2017 - ćwierć wieku Right Now!

NO I STAŁO SIĘ:  STUKNĘLO NAM 25 LAT.

Jesteśmy nadal silni wobec rosnącej konkurencji i wciąz  od wielu już lat możemy się poszczycić rosnącą, już ponad 95-procentową skalą zapisów z poleceń obecnych lub byłych kursantów, których przez szkołę przewinęło się już ponad 15 tysięcy. Taka rekomendacja naszych klientów to dla nas najcenniejszy skarb.
Czas wystawił nam nawyższą cenę - zaufanie klientow.

W tym jubileuszoym roku spotkały nas jeszcze dwa wyróżnienia:

 • nasza szkoła jako jedna z 30 stu szkół językowych w Polsce znalazła się w 'biblii' dla uczących języka angielskiego za granicą - kultowej książce Susan Griffith: Teaching English Abroad, corocznie aktualizowanej . Żory są najmniejszym wśród wszystkich miast jakie znalazły się w książce,  w których wyróżniono szkoły językowe odznaczające się najwyższą jakością usług.  Nasze miasto znalazło się tam właśnie dzięki niesłabnącej renomie RIGHT NOW.
 • nasza witryna internetowa, którą Państwo akurat oglądają  znalazła się wśrod 10 najlepszych stron  szkół językowych w Polsce  o czym można poczytać tutaj.
 • ponadto w tym roku otwieramy kolejną piąta placówkę: w Żorach - Roju.

 

Z radością więc  możemy stwierdzić, że  RIGHT NOW to niezmiennie rozpoznawalna marka – to jakość łącząca innowację i tradycję. Takie zaufanie klientów to wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie, by nieprzerwanie dbać o wysoki poziom i skuteczność naszych kursów.

 

Uczymy języków obcych, ale u nas przestaną one być dla Państwa obce. 

Zapraszamy do naszej szkoły!